Личните срещи със синдикалните колективи винаги са били важна част от дейността на ФНСЗ
Ракетострелците настояват за 30% увеличение на заплатите в Бюджет 2025
Във връзка с изпълнението на Годишна програма на ФНСЗ за 2024г., приоритетна област 2. За силна синдикална организация и съвместно с провеждането на национална кампания “По-високи доходи с твоя синдикат” на КНСБ, председателят на ФНСЗ г-жа Васильонова, заедно с експерт КТД г-жа Ваня Трендафчева и адв. Марина Ставрева посетиха синдикалните организации в Северозападна България. В периода 13.05. – 14.05.2024. те се срещнаха със синдикалисти от браншовете ДФЗ, ИАБГ, ИАОС, РИОСВ и Напоителни системи ЕАД в градовете Враца, Монтана и Видин. Срещите ще се осъществиха както в офисите на РС на КНСБ, така и на работните места с любезното съдействие на работодателите.
Въпросите и казусите, които бяха обсъдени, обхванаха следните теми:
- Преодоляване на диспропорциите във възнагражденията на държавните служители – как се прилага ПМС 79/03.04.2024
- Изпълнение на колективните договори по места и промените в трудовото законодателство – мин. Раб. Заплата и КТД
- Предстоящите национални и европейски избори – защо са важни за нас
- Текущи проблеми и казуси в синдикалните организации – социален диалог и КТД
- Становища и искания на ФНСЗ отправени към МЗХ до момента
- Представяне на програма Култура – Спорт – Туризъм на ФНСЗ и Националната ВСК на КНСБ – близо до всеки синдикалист и работещ човек в България.
В РС на КНСБ Монтана се събраха над 15 представители на различните местни синдикални организации, за да обменят опит, добри практики и специфични проблеми. Бяха обсъдени възможностите за промяна на нормативната уредба на държавните служители и по-специално необходимостта от промяна на вътрешните правила. Представено бе Споразумението на ДФЗ – най-актуалното постижение на ФНСЗ в сферата на колективното договаряне, както и Методологията за преодоляване на диспропорциите във възнагражденията на държавните служители. Адв. Ставрева запозна участниците с промените в Наказателния кодекс свързани със защита на правото на синдикално сдружаване и доверената синдикална адвокатура, която надзграждаме днес.
Във Враца на срещата със СО на ДФЗ отново бе поставен въпроса за по-високите заплати на новоназначените служители, спрямо тези с дълъг стаж, както и за голямата натовареност поради липсата на достатъчно служители. Тези проблеми пряко резонират с методологията за преодоляване на диспропорциите и показват, че с ПМС 79 е извършена една съвсем малка корекция на фона на натрупаните с години методологични проблеми в определяне възнагражденията на държавните служители.
Във Видин проведохме среща с 28 ракетострелци и синдикалисти в РДБГ Видин, които отново сигнализираха за условията на труд и организацията на смените и дежурствата в конкретни РДБГ. Поставени са конкретни искания към ръководството на ИАБГ и краен срок за удовлетворяването им, след което ще се пристъпи към активни протестни действия. Подготвя се синдикална подписка. Подробно бяха обсъдени работните заплати на ракетострелците и специалистите в ИАБГ, прилагането на ПМС 79, възможностите за използване на ваучери и бяха направени предложения за Бюджет 2025 с искане за 30% увеличение на заплатите.
На срещата с Напоителни системи, клон Видин, бяхме алармирани, че обещаните увеличения с 10% на работните заплати от началото на годината не са извършени, което е в нарушение на постигнатото по преговорите през април. ФНСЗ пое ангажимент да проведе разговори с ръководството на НС ЕАД и да изясни причините.
Срещата в ОДБХ – Видин протече като нагледен пример за синдикален председател, който задълбочено познава проблемите както на работното място, така и в законите. Бяха обсъдени въпросите с транспортните разходи, които не достигат за обслужването на 11 общини; подчерта се още веднъж необходимостта от увеличаване на средствата за работно облекло. Становище по тази тема и искане за промяна на нормативната уредба ФНСЗ е внесло в края на 2023г., но казусът още не е разрешен. Д-р Велков подробно разгледа пропуските в Наредбата за атестация на държавните служители, която изисква промяна и по-коректно да се отчитат различните нива на допълнителна квалификация и професионално развитие при формиране на трудовото възнаграждение. Остро стои и проблема за личната защита на инспекторите на терен, които са поставени в пряка опасност както за здравето им, така и за физическата им безопасност при изпълнение на трудовите контролни задължения. Отправени са предложения да се изискват допълнителни застраховки и/или допълнителни възнаграждения за риск от зараза. В момента ФНСЗ заедно с Браншовия синдикален съвет в БАБХ сме в процедура на колективни преговори и всички тези сигнали ще бъдат представени отново на ръководството на БАБХ при преговорите.
На всички срещи г-жа Васильонова апелираше за активни срещи с кандидат-депутатите и да се изисква от тях ясен ангажимент по отношение на адекватното и достойно трудово възнаграждение на работещите в системата на МЗХ и МОСВ.